Milli sporcularımız, Türkiye’ye başarılarla dolu bir hafta yaşattı

Basketbolda Avrupa’nın kulüpler bazındaki en değerli tertibi THY Avrupa Ligi’nde Anadolu Efes, Türk halkını sevince boğdu.

Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da 19-21 Mayıs’ta düzenlenen Dörtlü Final tertibinde lacivert-beyazlılar evvel Yunan takımı Olympiakos’u sonra da finalde İspanyol temsilcisi Real Madrid’i geçerek üst üste 2. defa Avrupa şampiyonu oldu.

Avrupa’nın basketboldaki en itibarlı kupası da 3. kere Türkiye’ye geldi.

VakıfBank bir sefer daha Şampiyonlar Ligi şampiyonu

AA’nın haberine nazaran; VakıfBank Bayan Voleybol Kadrosu, CEV Şampiyonlar Ligi’nde bir sefer daha tarihe geçti.

Slovenya’nın başşehri Ljubljana’da düzenlenen CEV Şampiyonlar Ligi Harika Finali’nde İtalya’nın Imoco Volley grubunu 3-1 yenen sarı-siyahlı ekip, bu branşta Avrupa’nın kulüpler seviyesindeki en büyük kupasını 5. kere müzesine götürme başarısı gösterdi.

VakıfBank, 2011, 2013, 2017 ve 2018’in akabinde 2022 yılında da tepeye ulaşırken, Türk kadroları da bu tertipte son 11 dönemin 7’sinde şampiyonluk kupasını kazandı.

Bayan ulusal boksörler dünya doruğunda

Bayan ulusal boksörler, geride kalan haftada yumruklarıyla dünya şampiyonluklarına uzandı.

İstanbul’da düzenlenen Dünya Bayanlar Boks Şampiyonası’nda ulusal atletler 5 altın, 2 bronz madalyayla tarihe geçti. Bu madalyalarla Bayan Ulusal Boks Kadrosu, dünya şampiyonu oldu.

Ayşe Çağırır, Buse Naz Çakıroğlu, Busenaz Sürmeneli, Hatice Akbaş ve Şennur Demir altın, Sema Çalışkan ve Elif Güneri ise bronz madalya alarak Türkiye’yi dünya arenasında muvaffakiyetle temsil etti.

Ulusal tekvandocular Avrupa şampiyonu

Türkiye, İngiltere’de düzenlenen Avrupa Tekvando ve Para Tekvando Şampiyonası’nda Avrupa şampiyonu oldu.

Ulusal tekvandocular Manchester kentindeki tertipte 5 altın, 2 gümüş ve 4 bronz olmak üzere toplam 11 madalyayla, ulusal para tekvandocular ise 4 altın, 3 gümüş ve 1 bronz olmak üzere toplam 8 madalya grup halinde Avrupa’nın doruğuna çıktı.

Şampiyonada Merve Dinçel, Zeliha Ağrıs, Hatice Kübra İlgün, Hakan Reçber, Emre Kutalmış Ateşli altın, Emine Gögebakan ve Görkem Polat gümüş, Nafia Kuş, Deniz Dağdelen, Muhammed Emin Yıldız ve Enbiya Taha Biçer bronz madalya alan ulusal tekvandocular olarak kürsüde yer aldı.

Para tekvandoda ise Nurcihan Ekinci, Gamze Gürdal, Alican Özcan, Mahmut Bozteke altın, Meryem Betül Çavdar, Seçil Er ve Mehmet Sami Saraç gümüş, Oktay Atalay ise bronz madalya alarak Türkiye’yi sevindirdi.

Etimesgut Ampute Futbol Grubu’ndan Avrupa başarısı

Etimesgut Belediye Ampute Spor Kulübü, Polonya’da düzenlenen Ampute Futbol Şampiyonlar Ligi’nde kupaya uzanmayı başardı.

Finalde konut sahibi Wisla Krakow’u 5-2 yenen başşehir grubu, kupayı Türkiye’ye getirdi.

Genç kürekçilerden Avrupa’da 2 altın madalya

İtalya’da hafta sonu düzenlenen Avrupa Gençler Kürek Şampiyonası’nda ulusal atletlerden iki Avrupa şampiyonluğu geldi.

Genç erkekler dört tek dümencili sınıfında Hamdi Okan Atmaca, Fatih Mehmet Avcı, Alper Şevket Eren, Yusuf Ziya Ateş ve Tuana Fatma Yıldız’dan oluşan ulusal kadro, altın madalya elde etti.

Genç erkekler iki ikili kategorisinde de Ahmet Ali Kabadayı-Halil Kaan Köroğlu ikilisi altın madalya kazandı.

Okul sporlarında da madalyalara doyduk

Milletlerarası Okul Sporları Federasyonu (ISF) tarafından Fransa’da gerçekleştirilen Dünya Okul Sporları Olimpiyatları’nda da ulusal atletlerden hoş haberler geldi.

Türkiye, 25’i altın, 25’i gümüş, 42’si bronz olmak üzere 92 madalyayla oyunları bitirdi.